Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót
2017-06-19 09:32:37

Plac zabaw od amerykańskiej Polonii

Dzieci z Domu Dziecka w Małachowie cieszą się nowym palcem zabaw. To dar polsko-amerykańskiej Fundacji "Dom Dziecka" z Chicago.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Dzieci z Domu Dziecka w Małachowie cieszą się nowym palcem zabaw. To dar polsko-amerykańskiej Fundacji "Dom Dziecka" z Chicago.Placówka w Małachowie jest czwartą w Polsce, która zyskała wsparcie Fundacji "Dom Dziecka". W ubiegłym roku ówczesny dyrektor Domu Dziecka w Małachowie nawiązał kontakt z chicagowską fundacją i poprosił o wsparcie.
- Wiedziałem, że polsko- amerykańska Fundacja pomaga takim placówkom jak nasza. Zasada jest taka, że co roku wybierają inny dom do wsparcia. Na odzew nie trzeba było długo czekać. Już na święta Bożego Narodzenia dzieci dostały paczki. Ale pomoc Polonii z Chicago była znacznie większa. Podczas corocznego charytatywnego balu "Białego Tulipana" zebrano blisko 17 tys. dolarów z przeznaczeniem właśnie na Dom Dziecka w Małachowie- przypomina były dyrektor Krzysztof Wojtachnio.
Dzięki tak ogromnemu wsparciu udało się wybudować dla dzieci z Małachowa supernowoczesny i bezpieczny plac zabaw. W ubiegłym tygodniu uroczyście został on otwarty, a wśród gości była Aneta Szulakiewicz, prezes i założycielka Fundacji "Dom Dziecka" z Chicago.
- Dla tych najmłodszych warto było przewrócić świat do góry nogami. Uśmiech dziecka to dla nas największe i najpiękniejsze podziękowanie - mówiła Aneta Szulakiewicz.- Jestem zachwycona faktem, że udało nam się spełnić marzenia kolejnych dzieci. Mam nadzieję, że dzięki temu miejscu do zabawy będą chociaż trochę szczęśliwsze, że nasz prezent spełni ich oczekiwania i będą mogły się tutaj pozytywnie rozwijać.
Goście, którzy byli obecni na otwarciu placu, a wśród nich poseł Andrzej Kryj, radni powiatowi oraz starosta Zbigniew Duda, podkreślali zgodnie, że dzieci wychowywane w domach dziecka nie mają szans na normalne dzieciństwo, dlatego dzięki realizacji m.in. takich projektów, jak budowa placu zabaw mogą normalnie się rozwijać i pozytywnie identyfikować z miejscem swojego dzieciństwa.
- To budujący przykład na to, że jeśli chce się pomagać dzieciom, to granice nie istnieją i nie ma takich rzeczy, których razem nie można zrobić- stwierdził starosta ostrowiecki Zbigniew Duda.- Tak jak powiedziała pani prezes, uśmiech dziecka to wartość nadrzędna. Patrzymy na ich twarze i widzimy uśmiech, kiedy patrzą na plac zabaw. Teraz pada deszcz, ale on minie, a dobre wrażenia oraz dobrzy ludzie wokół, pozostaną. Oby mogły spędzać dzieciństwo tak jak powinny, na zabawie.
Dom Dziecka w Małachowie mieści się w ponad stuletnim pałacyku Druckich-Lubeckich. Placówkę prowadzi Stowarzyszenie "Razem", finanse na funkcjonowanie domu pochodzą głównie z budżetu powiatu ostrowieckiego, choć spory wkład mają też darczyńcy. W domu w Małachowie mieszka około 40 dzieci, w wieku od 3 do 23 lat. G. Soboń

/WS/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 891 razy,
ostatnio: 2018-06-13 08:05:01

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 36       © 99-2017 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Ostrowiec Św. · Naprawa zderzaków

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij