Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót
2010-09-08 08:06:00

Szkoła równych szans w Ostrowcu


W Ostrowcu Świętokrzyskim zakończono realizację projektu, w ramach którego przez ostatnie dwa lata gimnazjaliści korzystali z bezpłatnych dodatkowych zajęć.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Słabe wyniki egzaminów gimnazjalnych w poprzednich latach były przyczyną powstania projektu "Szkoła równych szans".


Przedsięwzięcie miało na celu podniesienie poziomu edukacji - w szczególności osób o utrudnionym dostępie do edukacji lub wykazujących problemy w nauce.

UNIA OPŁACIŁA DODATKOWE ZAJĘCIA


Wczoraj uroczyście podsumowano dwuletnią pracę, sterowaną przez Gminne Centrum Informacji.
- To był projekt dużego ryzyka - mówił Jarosław Wilczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. - Nie byliśmy zadowoleni z wyników egzaminów gimnazjalnych, bo wiejskie szkoły w okolicy wypadały dużo lepiej niż ostrowieckie. Dzisiaj możemy powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko co mogliśmy, aby ułatwić młodzieży dostęp do edukacji i dać jej równy start.


W projekcie współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wzięło udział 530 uczniów z pięciu gimnazjów. Mieli do dyspozycji przede wszystkim dodatkowe zajęcia pozalekcyjne w 10-osobowych grupach. Prowadzono je w blokach matematyczno-przyrodniczym, humanistycznym, z języka angielskiego i informatycznym.
- Na początku okazało się, że najwięcej osób chce uczestniczyć w zajęciach matematyczno-przyrodniczych, a brakowało chętnych na pozostałe - mówi Jarosław Wilczyński. - Potem wszystko się ładnie ustabilizowało. Po dwóch latach można powiedzieć, że to był strzał w dziesiątkę.

NAUKA NIE POSZŁA W LAS


Dodatkowo uczniowie mogli korzystać z indywidualnych konsultacji z psychologiem, doradcą zawodowym oraz warsztatów zawodowych. Otrzymali komplet materiałów szkoleniowych oraz ciepły posiłek w trakcie zajęć, co miało duże znaczenie szczególnie dla dzieci z ubogich rodzin.
- Na początku przeprowadziliśmy testy sprawdzające poziom wiedzy z poszczególnych bloków tematycznych, które wykazały konieczność prowadzenia zajęć dodatkowych - mówi Monika Widerska-Irek, koordynator projektu. - Wyniki w większości odbiegały od średnich szkolnych i rzadko kiedy liczba zdobytych w nich punktów osiągała 50 procent. Szczególnie słabe rezultaty były z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, gdzie suma punktów nie osiągała 30 procent na grupę. Spory odsetek uczniów uzyskiwał zaledwie kilka na kilkadziesiąt możliwych punktów.


Wymiernym efektem realizacji projektu są wyniki końcowych egzaminów gimnazjalnych. Średnia w części matematyczno-przyrodniczej w gimnazjach objętych projektem była wyższa od średniej wojewódzkiej i wyniosła 25,37 punktu, a w części humanistycznej - 30,95. Poprawiły się więc o około 3 punkty procentowe.
Inicjatywę doceniła komisja oceniająca realizację projektów unijnych w województwie, nadając mu w czerwcu tytuł Świętokrzyski Superprojekt.

/Anna ŚLEDZIŃSKA, 8 września 2010, 7:00/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 23509 razy,
ostatnio: 2019-03-22 14:15:45

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 274       © 99-2017 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Ostrowiec Św. · Naprawa zderzaków

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij